ترافل چیست

ترافل چیست

ترافل چیست؟

ترافل یکی از آن انواع شکلات‌های دوست‌داشتنی است که هیچکس نمی‌تواند آن را رد کند. صنعت شکلات با معرفی آیتم‌های خلاقانه‌ای که هر کدام یکی از یکی خوشمزه‌تر و جذاب‌تراند، به افزایش طرفداران و مصرف‌کنندگان ادامه می‌دهد. یکی از این شکلات‌های خاص و خلاقانه، ترافل است که حتماً نام آن را شنیده‌اید اما نام عجیب این شکلات که هم بصورت شکلات دست‌ساز و هم بصورت صنعتی درست ‌شود، از کجا آمده و چطور می‌توان آن را تهیه کرد؟

ترافل به چه معنا است

ترافل چیست ؟ نام ترافل از یک کلمه‌ی لاتین به معنای «توده، قلمبه یا کلوخه» گرفته شده است. اما چطور این نام برای ترافل انتخاب شد؟ ترافل نام نوعی قارچی زیر خاکی بسیار گران قیمت است و برخی بر این عقیده‌اند که ترافل‌ها به دلیل شباهت ظاهری با این قارچ، نام خود را از آن گرفته‌اند. در حالی که یکی، یک قارچ بسیار گران‌قیمت است که در زیر درختان بلوط رشد می‌کند، دیگری نوعی گاناش شکلاتی است که با پودر شکلات و شکلات ذوب شده که پوشانده می‌شود.

طرز تهیه‌ ترافل خانگی

دستورالعمل کلاسیک تهیه‌ی ترافل شکلات خانگی شامل تهیه‌ی نوعی گاناش و ترکیبی از شکلات تلخ و ‌خامه‌ی‌ سنگین است. این دستورالعمل برای بدست آوردن طعم‌های مختلف، با ترکیبات متنوع همراه شد و این گونه بود که امروز ما انواع مختلفی از ترافل‌های شکلاتی را داریم.

گاناش ترافل با جوشاندن خامه‌ی سنگین و سپس ریختن خامه‌ی داغ روی تکه‌های شکلات بدست می‌آید. سپس این مواد مخلوط و سرد شده و بسته به نوع دستور العمل، آن را تبدیل به یک شکلات متراکم یا یک شکلات مغزدار می‌کنند. سپس گاناش به شکل توپ‌های کوچک درآمده و یا در پودر کاکائو غلتانده می‌شوند یا با شکلات ذوب شده روی آنها کاور می‌شود.

برای شکلات‌های مغزدار از مواد مختلفی استفاده می‌کنند مانند:

  • کرم‌های میوه‌ای
  • نارگیلی
  • کارامل
  • بادام
  • شکلات شیری یا فاج
  • نعنا
  • تافی
  • آجیل
  • مارشملو
  • کنستانتره‌ی غلیظ شده‌ی آبمیوه‌های مختلف

از آنجایی که خلاقیت در شکلات‌سازی حرف اول را می‌زند؛ امروزه انواعی از ترافل‌های مختلف را داریم اما چند نوع آن از همه شناخته‌ شده‌تر هستند:

طرز تهیه ترافل با بیسکوئیت، ترافل شکلاتی نارگیلی، ترافل گردویی، ترافل میوه‌ای، ترافل سفید، ترافل دراژه و…

چه کسی اولین ترافل شکلاتی را ساخته است؟

تاکنون دو داستان در مورد اختراع ترافل گزارش شده است. اولین قصه در مورد یک شیرینی‌پز فرانسوی به نام لوئیس دوفور است. گفته می‌شود که در آستانه‌ی کریسمس سال ۱۸۹۵، لوئیس در حالی که داشت کارهای معمول برای تهیه‌ی شکلات کریسمس را انجام می‌داد، تصمیم گرفت که می‌خواهد امسال مشتریان خود را با چیزی خلاقانه و جدید غافلگیر کند. در راستای تحقق این تصمیم، یک گاناش شکلاتی عالی تهیه کرد و آن را به صورت توپ‌های کوچکی درآورد. سپس آن‌ها را در پودر کاکائو غلتاند تا برداشتن آن‌ها راحت‌تر شود و کاملاً در دست افراد ذوب نشود. در نتیجه‌ی این خلاقیت، غافلگیری او به چیز فوق‌العاده‌ای تبدیل شد که امروزه به آن ترافل می‌گویند.

داستان دوم در سال ۱۹۲۰ رخ داده و تهیه‌ی ترافل و اینکه ترافل چیست را به آگوست آکوفیر که یک دستیار سرآشپز بود نسبت داده‌اند. این دستیار سر به هوا به اشتباه خامه‌ی داغی را که ساخته بود درون یک کاسه حاوی تکه‌های شکلات ریخت. و بسیاری از افراد باور دارند این اولین باری بود که گاناش تولید شد و پس از خنک شدن، آن خمیر شکلاتی به شکل توپ‌هایی کوچکی درآمد و در پودر کاکائو غلتانده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط با این مقاله
رنگ آمیزی شکلات

چگونه شکلات رنگی درست کنیم رنگ آمیزی شکلات و دیدن شکلات در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع می‌تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. مخصوصا برای هدیه دادن، تنوع و طرح منحصربفرد داشتن در شکلات ها جذابیت زیادی برای شکلات‌های هدیه و شکلات...

1,574 بازدید
پوسته گیری شکلات

پوسته گیری شکلات چیست؟ اولین مرحله در طرز تهیه تهیه‌ی شکلات بن بن، تهیه‌ی یک پوسته‌ی نازک شکلات خوش‌فرم است. به این مرحله پوسته‌گیری شکلات می‌گویند. یکی از مهمترین نکات در تهیه‌ی این پوسته‌ی نازک شکلات توجه به مرحله‌ی تمپر...

طرز تهیه شکلات تخته ای خانگی

طرز تهیه شکلات خانگی شکلات سالهاست که جز خوراکی ، دسر و هدیه لوکس و شیک محسوب میشه خصوصا اگر شکلات دست ساز باشه و خاص. مثل شکلات‌های بن بن شوکوفل ، قلب سوپرایز ، باکس تراقل و شکلات تخته‌ای...

1,715 بازدید